Güneş PaneliÜrünler

Güneş Paneli Seçimi

Monokristal, Polikristalin ve İnce Film Güneş Panelleri

Güneş paneli seçimi öncesi güneş panellerinin temeline inelim ve biraz üretiminde kullanılan hammaddeler hakkında biraz bilgi verelim.

Geleneksel güneş pilleri iletken bir malzeme olan silikondan yapılır.

Üretici ham silikonlu waferleri eşit boyutlu silikon hücrelerine şekillendirir.

güneş paneli seçimi

Güneş pilleri, monokristalin (tek bir silikon kaynağından kesilmiş) veya polikristalin (çoklu kaynaklardan) olabilir.

İki seçenek arasındaki farklara bakalım.

Güneş paneli seçimi için en çok sorulan sorulardan biri Mono mu Poly mi daha kaliteli? işte cevabımız Güneş Pili teknolojisi karşılaştırması;

Monokristal Güneş Panelleri

monokristal güneş paneliMonokristal güneş panelleri, tek bir kristal silikon külçeden kesilmiş hücreler içerir. Bu hücrelerin bileşimi daha saftır, çünkü her hücre tek bir silikon parçasından yapılır.

Sonuç olarak, mono paneller poli panellerden biraz daha verimlidir. Ayrıca yüksek ısı ve düşük ışıklı ortamlarda daha iyi performans gösterirler, bu da ideal koşullardan daha az bir sürede nominal çıkışlarına daha yakın üretecekleri anlamına gelir.

Bununla birlikte, üretmek için daha pahalıya mal olurlar ve daha yüksek maliyet alıcıya aktarılır. Mono paneller, aynı watttaki poli panellerden biraz daha pahalıdır.

Mono paneller için üretim süreci de alternatiften daha israflıdır. Mono paneller kare silikon waferlerden kesilir ve köşeler, aşağıdaki resimde gösterilen farklı hücre şeklini oluşturmak için tıraş edilir.

Monokristal güneş panelleri koyu, düzgün bir görünüme sahiptir.

Son olarak, mono paneller tek tip siyah bir görünüme sahiptir, çünkü hücreler tek bir silikon parçasından yapılır.

Şahsen bunların poli panellerden daha iyi göründüğünü düşünüyorum, ama açıkçası, bu sadece bir tercih meselesi. Ayrıca güneş paneli seçimi görüntüye göre yapılacak bir konu değildir.

Polikristal Güneş Panelleri

polykrsital güneş paneliPolikristalin güneş pilleri çoklu silikon parçalarından birlikte harmanlanır. Güneş hücresini oluşturmak için daha küçük silikon parçaları kalıplanır ve işlenir. Bu işlem daha az israftır, çünkü üretim sırasında neredeyse hiç hammadde atılmaz.

Hücrelerin harmanlanmış makyajı, poli panellere ikonik mavi renklerini verir. Onlara yakından bakarsanız, hücrelerin yapılma şekli nedeniyle doku ve rengin düzensiz olduğunu görürsünüz.

Polikristalin güneş panelleri birçok silikon parçasından harmanlanır.

Poli güneş panelleri, güneş pillerinin yüzeyindeki kusurlar nedeniyle mono panellerden biraz daha az verimlidir. Tabii ki üretimi daha ucuz, yani son kullanıcı için daha ucuza mal oluyorlar.

Güneş Paneli seçimi için en çok kullanılan 2 çeşit paneli inceledik. Diğer güneş panellerine de göz gezdirmek lazım.

İnce Film Esnek Güneş Panelleri

esnek güneş paneliGünümüzde kullanılan güneş panellerinin çoğu monokristal veya polikristalin güneş pillerinden yapılmıştır.

Pahalı fiyatı sebebi ile güneş paneli seçimi diyince ilk aklan gelen ürünlerden değildir fakat uygun yeriniz yoksa son derece kullanışlı panellerdir.

Genellikle büyük ölçekli hizmet projeleri ve bazı özel uygulamalar için kullanılan, ince film panelleri adı verilen üçüncü bir güneş enerjisi teknolojisi türü vardır. İnce film panelleri, cam veya plastikten yapılmış bir destek plakası üzerine ince bir iletken malzeme tabakası bırakılarak oluşturulur.

İnce film paneller genellikle konut kurulumlarında kullanımı görmez, çünkü mono veya poli panellerden çok daha az verimlidir. Üstün bir çatı alanı ile konut müşterileri, mevcut alandan üretimi en üst düzeye çıkarmak için daha geleneksel kristal silikon panellerle giderler.

Bununla birlikte, ince film teknolojisinin üretimi daha ucuzdur ve daha büyük ölçekte daha uygun maliyetli bir seçenek haline gelir. Yer kısıtlaması olmayan ticari ve endüstriyel projeler için, ince film teknolojisinin düşük verimi önemli değildir. İnce film panelleri genellikle bu durumlarda en uygun maliyetli seçenek haline gelir.

Ayrıca, bir karavan veya teknede esnek güneş panelleri gördüyseniz, bunları mümkün kılan ince film teknolojisi.

Geleneksel bir silikon waferdan çok daha ince olduklarından, ince film esnek güneş panelleri oluşturmak için plastik üzerine yerleştirilebilir. Bu paneller, paneli monte etmek için düz bir yüzeye sahip olmadığınız durumlarda özellikle tekne karavan gibi mobil kullanım için iyidir.

Güneş Paneli Seçimi Tamam Mı? Mitasun, Marka güneş panellerini online satış sitemizden satın alabilirsiniz.

Güneş Pili Teknolojisindeki Diğer Farklılıklar

PERC Hücreleri

Perc güneş paneliPERC, Pasifleştirilmiş Verici ve Arka Hücre teknolojisini temsil eder. PERC hücreleri, güneş panelinin arka tarafında, pasivasyon katmanı adı verilen ekstra bir malzeme tabakası ile ayırt edilir.

Pasivasyon katmanını bir ayna gibi düşünün. Panelden geçen ışığı yansıtır ve güneş pili tarafından emilmesi için ikinci bir şans verir. Daha fazla güneş radyasyonu hücre tarafından emilir, bu da daha yüksek verimli bir panel ile sonuçlanır.

PERC hücre teknolojisi, pasivasyon katmanının dahil edilmesi büyük imalat gecikmeleri veya masrafları eklemediğinden çekişiyor. Verimlilik artışı, üretim sürecindeki ekstra adımı haklı kılmaktan daha fazlasıdır.

Yarım Kesilmiş (Half Cut Hücreler)

half-cut güneş paneli

Yarım kesilmiş half-cut hücreler tam olarak duyduğunuz şeydir: güneş hücreleri ikiye bölünür.

Daha küçük yarım kesilmiş hücrelerin boyutu, temel olarak (tahmin ettiniz) geleneksel hücrelere göre gelişmiş verimlilik avantajları sağlar.

Güneş pilleri elektrik akımını komşu hücreleri bir panele bağlayan şeritlerden geçirir. Bu akımın bir kısmı taşıma sırasındaki direnç nedeniyle kaybedilir.

Yarım kesilmiş hücreler geleneksel bir hücrenin yarısı kadar büyük olduğundan, elektrik akımının yarısını oluştururlar. Hücreler arasındaki düşük akım, daha az direnç anlamına gelir, bu da hücreyi daha verimli hale getirir.

Ek olarak, yarım kesilmiş hücreler gölgeye daha toleranslı olabilir. Gölge bir güneş pili üzerine düştüğünde, sadece o hücrenin üretimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda seriye bağlanan diğer tüm hücreler de azaltır.

Geleneksel bir güneş panelinde seri olarak bağlanmış 60 güneş pili bulunabilir. Gölge bir dizi hücreye düşerse, panelin üretiminin üçte birini kaybedebilirsiniz.

Buna karşılık, yarım kesilmiş hücrelerden oluşan bir panelde, 60 hücre iki dizeyle seri / paralel bağlanmış 120 yarım kesilmiş hücre bulunur. Bir dizeye düşen gölge, diğerinin çıktısını etkilemez, bu da gölgeleme sorunlarından kaynaklanan üretim kaybını en aza indirir.

Bifacial Güneş Panelleri

Bifacial Güneş paneliPBifacial güneş panelleri, her iki tarafta iletken malzeme ile işlenen panellerdir. Panelin arka tarafına çarpan yansıyan güneş ışığından faydalanmak için tasarlanmıştır. 

Teoride, bu harika bir fikir gibi geliyor çünkü panelin iletken yüzey alanını ikiye katlıyorsunuz. Ancak pratikte, iki yüzeyli paneller teknolojiden gerçek faydalar elde etmek için çok daha pahalı bir montaj kurulumu gerektirir.

Dizinin altında boşluk olacak şekilde sistemin yükseltilmiş bir konuma monte edilmesi gerekir. Ayrıca, zemin montajının altındaki beyaz kayalar veya beyaz bir çatı gibi dizinizin altında doğru yansıtıcı malzeme gerektirir.

Bifacial panellerin montajı çok daha pahalıdır ve bu noktada küçük verimlilik kazançları ekstra kurulum maliyetlerini telafi etmek için yeterli değildir. Bifacial paneller ilgi odağı için pek hazır değil, ancak teknoloji daha da geliştikçe değişebilir.

güneş paneli seçimi

Projem İçin Hangi Panelleri Seçmeliyim?

Şu anda aşırı bilgi yükü hissediyor olabilirsiniz. Üretim sürecinin nüanslarını anlamak güzel, ama sonuçta herkesin aklında bir soru var: “Güneş Paneli Seçimi Nasıl Yapacağım?”

Tavsiyemiz her zaman budur: watt başına maliyete bakın ve oradan gidin.

Güneş paneli seçiminde hala bir karar vermediyseniz 0541 358 88 24 numaralı telefondan bizimle irtibata geçerek uzmanlarımızdan en doğru panel seçiminde destek alabilirsiniz.

Güneş Paneli Seçimi

Ürünler arasında adil bir karşılaştırma yapmak için panel maliyetini nominal watt değerine bölün. Sonuç, harcadığınız dolar başına ne kadar güç üreteceğinizi gösterir. Güneş paneli seçimi için aşağıdaki örnek açıklayıcı olacaktır.

Mitasun 280W polikristal güneş paneli: 89 $ / 280W = 31 sent / watt

Mitasun 320W monokristal güneş paneli: 112 $ / 320W = 35 sent / watt

Monokristal güneş panelleri ile çalışmak dizinizde daha az panel anlamına gelir, ancak panellerdeki watt başına daha yüksek maliyet nedeniyle genel sistem daha pahalıya mal olur. (Her ikisi de A kalite güneş panelleridir. Bu durumda fiyat farkı, Mitasun güneş panellerinin hücre tipinden kaynaklanmaktadır.)

Artık güneş paneli seçimi. yapmaya hazırız. Projenizde profesyonel çözümler için bizden her zaman destek alabilirsiniz.

Güneş paneli seçimi için fiyatlandırmayı değerlendirdikten sonra, diğer faktörlerin (üretim kalitesi veya menşe ülke gibi) kararınızda bir faktör olup olmadığını düşünün. 

Neden Mitasun?

Mitasun Solar olarak 10 yıllık sektör tecrübemiz ve konusunda uzmanlaşmış kadromuz ile güneş enerjisi konusunda akla gelen ilk firmalardan birisiyiz. Güven ve kalite odaklı çalışarak bu günlere değerli müşterilerimiz sayesinde geldik ve bu güveni zedelemeye niyetimiz yok.

Sitemizin referanslar sayfasından yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Avantajlarımız

  • Satışını yaptığımız tüm ürünler 2 yıl garantilidir.
  • Tüm servis ve kurulum hizmetlerini kendi teknik personelimiz ile yapıyoruz.
  • Uygun ödeme şartları ile bütçenizi zorlamıyoruz.
  • Kurulum dahil tüm işlerimizde yerinde servis dahil 2 yıl garanti veriyoruz.
Tüm ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle 0541 358 88 24 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.
Tüm ürünlerimiz ile ilgili güncel fiyatları görmek ve satın almak için https://enerjidepom.com adresinden satış sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Sosyal medyada bizi takip ederek her zaman güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızı izleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Polat Çakır

2010 yılından bu yana güneş enerji sektöründe faaliyet göstermekteyim. Güneş Paneli üretimi, projelendirme, uygulama ve servis konularında 10 yıllık tecrübeyi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı