Güneş PaneliGüneş Enerjisi

Güneş Paneli Yapımı

Güneş paneli yapımı, günümüzde teknolojisi hızla gelişen ve geleceğin enerji kaynağı olarak görülen güneş enerjisi panelleri her geçen gün düşen maliyetleri ile yaygınlaşmaktadır. Peki güneş paneli teknolojisi günümüzde hangi konumda? Güneş panelleri nasıl üretiyor? bu sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımızda tüm detayları ile güneş paneli üretim teknolojisini ele aldık.

güneş paneli yapımı

Güneş Paneli Hammeddeleri Neler?

solar-panel-hammaddeler

Güneş paneli yapımı için temel olarak 6 hammadde kullanılmaktadır.

  • Çerçeve
  • Solar Cam
  • Eva Film
  • Hücre
  • Backsheet
  • Bağlantı Kutusu (JB)
Güneş paneli yapımında kullanılan hammaddeler ile ilgili daha fazla bilgi isterseniz detaylı anlatım için Güneş Paneli Üretimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Güneş Paneli Üretim Hattı

Birçok farklı teknolojide güneş paneli üretimi tesisi mevcuttur. Temelde hepsi aynı üretim akışından geçmekle birlikte kapasite ve kaliteye göre farklı üretim hatları vardır.

Güneş paneli yapımı için temelde 10 istasyon bulunur. Bunlar sırası ile;

Hücre Sınıflama (Solar Cell Sorting)

sorting

Güneş paneli yapım aşamasının başında hücreler (solar cell) görsel kontrolleri yapılarak sınıflanır. Hücrelerin renk, kırık, çatlak durumlarına göre ayrımları yapılarak üretim hattına arızalı ya da düşük kalite bir hücre girmesi engellendiği ilk üretim aşmasıdır. Bu aşama elle ya da makina ile yapılabiliyor.

Lehimleme (String)

stringer

Lehimleme aşaması, güneş paneli üretiminde en önemli istasyonlardan biridir. Ürün kalitesine önemli derecede etki eden bu üretim aşamasında manuel (elle) ya da stringer adını verdiğimiz otomatik lehim makineleri ile işlem yapılabiliyor. Ürün kalitesi ve üretim hızı için stringer ile yapılan üretim kesinlikle tercih sebebidir.

Layup

güneş paneli layup

Layup aşamasında lehimlenerek dizi haline getirilen güneş paneli hücreleri cam üzerine dizilerek birbirlerine bağlantısının yapıldığı backsheet ve eva malzemelerinin serildiği istasyondur. Bu aşamada güneş paneli laminasyona girmek üzere tüm bağlantıları yapılmış şekilde hazır olur.

Kontrol (EL Test)

el-test-2

Güneş paneli laminasyona girmeden önce EL testi dediğimiz testten geçerek üretim aşamalarında oluşabilecek hücrelerde çatlak ve kırıklar tespit edilir. Herhangi bir sorun var ise güneş paneli tamire gönderilir. Elektriksel olarakta çıkış verdiğinden emin olunduktan sonra fırınlama (laminasyon) işlemine geçilir. Birçok üretim hattında artık bu işlem laminasyon öncesi ve sonrası yapılmaktadır.

Laminasyon

güneş paneli laminasyon

Laminasyon güneş paneli yapımı için önemli bir aşamadır. Güneş paneli cam üzerinde hazırlanıp tüm bağlantıları yapıldıktan sonra içerisindeki EVA adını verdiğimiz plastik madde yaklaşık 20 dakikalık bir prosesle vakumlu bir fırında lamine edilir. Laminasyon işlemi ne kadar doğru yapılırsa EVA o kadar doğru ve homojen şekilde eriyerek backsheet, hücre ve cam ile tam bir birleşme sağlamaktadır.

Çerçeve (Framing)

Güneş Paneli Çerçevesi

Güneş paneli üretiminde, laminasyon sonrası soğutulan güneş panelleri çerçeve ya da junction box takılması işlemine geçiliyor. Üreticilere göre bu sıralama farklılık gösterebilir. Güneş paneli çerçevesi takılırken birden fazla uygulama mevcuttur. Genellikle uygulanan yöntem çerçeve içine silikon sıkmak ya da panelin etrafına çift taraflı bant dönerek çerçeve montajı yapmak oluyor.

JB montajı

güneş paneli bağlantı kutusu

Çerçevesi takılan güneş paneline bağlantı kutusuda silikon yardımı ile yapıştırılarak elektriksel bağlantıları lehim ya da junction box üzerinde bulunan konnektörler yardımı ile yapılır.

Güneş Paneli Temizlik

güneş paneli temizlik

Güneş Paneli yapımı tamamlandıktan sonra son teste gönderilmeden önce temizlenir. Bunun amacı laminasyon sonrası eriyen plastik malzemenin (EVA) cam yüzeye yapışması ya çerçeve takımı, junction box takımı gibi işlemler sırasında silikon bulaşması gibi ihtimallere karşı önlem alarak son bir görsel kontrol yapmaktır.

Son Test (IV Test)

güneş paneli test

Güneş paneli üretimi tamamlandıktan sonra sevkiyat öncesi IV test adını verdiğimiz güneş paneli simülatörü olarakta bilinen bir cihaz ile çıkış gücü ölçülerek fabrikadan çıkmaya hazır hale gelir. IV test cihazından alınan rapor ile bir güneş panelinin hangi ışınımda ne kadar enerji ürettiğini görebilirsiniz.

Paketleme

Üretlen güneş panelleri tüm testleri bitip kalite kontrolden geçtikten sonra paketlenerek sevkiyata hazır hale getirilir. Paketleme her ne kadar birçok üretici ya da kullanıcı tarafından yeterince önemsenmiyor olsada nakliye sırasında hasar alan güneş panelleri uzun vadede ciddi verim kaybı yaşamaktadır.

Neden Mitasun?

Mitasun Solar olarak 10 yıllık sektör tecrübemiz ve konusunda uzmanlaşmış kadromuz ile güneş enerjisi konusunda akla gelen ilk firmalardan birisiyiz. Güven ve kalite odaklı çalışarak bu günlere değerli müşterilerimiz sayesinde geldik ve bu güveni zedelemeye niyetimiz yok.

Sitemizin referanslar sayfasından yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Avantajlarımız

  • Satışını yaptığımız tüm ürünler 2 yıl garantilidir.
  • Tüm servis ve kurulum hizmetlerini kendi teknik personelimiz ile yapıyoruz.
  • Uygun ödeme şartları ile bütçenizi zorlamıyoruz.
  • Kurulum dahil tüm işlerimizde yerinde servis dahil 2 yıl garanti veriyoruz.
Tüm ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle 0541 358 88 24 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.
Tüm ürünlerimiz ile ilgili güncel fiyatları görmek ve satın almak için https://enerjidepom.com adresinden satış sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Sosyal medyada bizi takip ederek her zaman güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızı izleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Polat Çakır

2010 yılından bu yana güneş enerji sektöründe faaliyet göstermekteyim. Güneş Paneli üretimi, projelendirme, uygulama ve servis konularında 10 yıllık tecrübeyi sizlerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı