Güneş Enerjisi

Güneşten Elektrik Üretimi

Güneş, 5 milyar yıl daha varlığını sürdüreceği öngörülen ve Dünya’nın yaklaşık 150 km uzağında olmasına karşın, gezegendeki yaşamın devamı için gerekli ısı ve ışığı her gün yayan sonsuz ve büyük bir enerji kaynağı. Dünya genelinde 365 günde tüketilen enerjiden daha çoğunu yarım saatte gönderiyor olması sebebiyle güneşten elektrik üretimi yapmak oldukça makul. Peki, güneşten nasıl elektrik üretilir? Cevabı merak edenler için hazırladık:

güneşten elektrik üretimi

Güneş Enerjisini Elektrik Enerjisine Çevirmek

Güneşin enerjisi, yüzyıllardır farklı amaçlarla, farklı yöntemler tatbik edilerek kullanılmıştır. Zaman içerisinde, teknolojinin gelişmesine paralel geliştirilen sistemler sayesinde de güneşten elektrik üretimi yapmak mümkün kılınmıştır. Gelecek odaklı düşünüldüğünde açıkça görülecektir ki ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi doğaya zarar vermeden, ekonomik bir şekilde karşılayabilmenin tek yolu güneş enerjisinden yararlanmaktan geçmektedir. Zira fosil yakıt kaynakları sınırlıdır ve çevreye büyük zarar vermektedir. 

Bugün dünyanın tamamının tükettiği enerjinin birkaç katını üreten güneşten elektrik üretimi yapmak için güneş enerjisi sistemine ihtiyaç vardır. Elektrik, bu sistemin temel bileşeni fotovoltaik güneş panellerinde üretilmektedir.

Bu paneller, silikondan üretilen ve yarı iletken özellikteki bir materyalin arasındaki iki elektrik kontağından ve çevresel faktörlerden korunması amacıyla eklenen cam tabakadan meydana gelmektedir.

Fotovoltaik paneller güneş ışığıyla buluştuğunda yarı iletken materyal bir yanı negatif, diğer yanı pozitif yükle yüklenmekte ve böylelikle salınan elektronlar tek bir yönde ilerleyerek elektrik akımı yaratmaktadır. Akım, elektrik kontaklarınca yakalanarak ise elektrik devresine alınmaktadır. Doğru akımda üretilen elektriğin kullanılmadan evvel alternatif akıma çevrilmesi gerekmektedir. Bunu, sistemin diğer bileşenlerinden inverter’lar gerçekleştirmektedir. 

Güneş Enerjisi Fiyatları

Kimler Kullanıyor?

Elektrik üretimi için kurulum yapılacak alanın yeterli miktarda güneş ışığı alması yeterlidir ancak panellerin güneş ışığına ne kadar maruz kalırlarsa o kadar çok elektrik üretecekleri de unutulmamalıdır. Bu nedenle özellikle mesken ve fabrikalardaki elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kullanılacak sisteme ait panellerin, çatıların güneye bakan yüzlerine kurulması tercih edilmektedir.

Öte yandan elektrik şebekesi olsun ya da olmasın tüm alanlarda güneşten elektrik üretimi yapmak mümkündür. Kaç adet güneş paneli kullanılacağı, üretilmek istenen elektrik enerjisinin miktarına bağlı olarak değişir. Ne kadar fazla olursa olsun, panellerin birbirine eklenmek suretiyle ihtiyacı karşılama olanağı vardır. 

Neden Mitasun?

Mitasun Solar olarak 10 yıllık sektör tecrübemiz ve konusunda uzmanlaşmış kadromuz ile güneş enerjisi konusunda akla gelen ilk firmalardan birisiyiz. Güven ve kalite odaklı çalışarak bu günlere değerli müşterilerimiz sayesinde geldik ve bu güveni zedelemeye niyetimiz yok.

Sitemizin referanslar sayfasından yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Avantajlarımız

  • Satışını yaptığımız tüm ürünler 2 yıl garantilidir.
  • Tüm servis ve kurulum hizmetlerini kendi teknik personelimiz ile yapıyoruz.
  • Uygun ödeme şartları ile bütçenizi zorlamıyoruz.
  • Kurulum dahil tüm işlerimizde yerinde servis dahil 2 yıl garanti veriyoruz.
Tüm ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle 0541 358 88 24 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.
Tüm ürünlerimiz ile ilgili güncel fiyatları görmek ve satın almak için https://enerjidepom.com adresinden satış sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Sosyal medyada bizi takip ederek her zaman güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızı izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Polat Çakır

2010 yılından bu yana güneş enerji sektöründe faaliyet göstermekteyim. Güneş Paneli üretimi, projelendirme, uygulama ve servis konularında 10 yıllık tecrübeyi sizlerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Müstakil evine elli metre karelik bir panel koymak istiyorum evimin ısınma dahil enerjisini karşılar mı kaça mal olur

    1. Tuncer Bey, öncelikle ilginize teşekkür ederiz. İhtiyaçları ve fiyatı daha doğru belirleyebilmek için biraz bilgi almamız gerekiyor. Fiyat bilgisi için bize 0541 358 88 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı