Aküler

Jel Akü Nedir? Deepcycle Jel Aküler

Jel Akü Nedir? Deepcycle jel aküler, birçok yenilenebilir enerji sisteminde (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi) anahtar bileşendir. Elektrik depolamak ve zaman içinde sabit bir akım vermek için deep cycle bir akü kullanılır. Araba aküsünün aksine, örneğin bir gün boyunca ev aletlerine güç vermek için sürekli bir enerji akımına ihtiyaç duyduğunuzda deep cycle jel akü tercih ediyoruz.

Jel Akü Nedir?

Solar Aküler

Bu nedenle, solar akü ve solar akü şarj cihazları, enerji depolamalı güneş enerjisi sistemleri tarafından büyük ölçüde güvenilen kritik bileşenlerdir. Her ne kadar deep cycle aküler yüzde yüz verimli olmasa da, güvenilir uzun süreli hizmet için yeterli aküdür.

Deep Cycle (Derin Döngü) Jel Akü, Sizin Enerji Deponuzdur.

Aküler, güneş enerjisine uygun doğru akım (DC) enerjisini depolamak için tek yöntemdir. Diğer enerji depolama yöntemleri mevcuttur, ancak bir eve makul bir şekilde güç sağlamak için neredeyse yeterli depolama kapasitesine sahip değildirler.

Akülerinizi, voltajın basınca eşit olduğu ve amperin de akış hızına eşit olduğu bir enerji deposu gibi düşünün. Altta küçük bir deliği olan bir depoya yavaşça su döktüğünüzü hayal edin. Suyu kovaya dökerken, yavaş sızıntısı, 10 litrelik bir depoyu doldurmak için muhtemelen 12 litre su kullanacağınız anlamına gelir.

Benzer şekilde, bir aküyü şarj etmek deep cycle  jel akünün depolayacağından daha fazla enerji gerektirir. Bu nedenle güneş paneli seçimi yaparken akü kapasitenizide göz önünde bulundurmalısınız. Deponuzun boyutu bir akü bankasının amper-saat kapasitesi gibidir. Amper-saat, tüm akülerin depolama kapasitesini ifade etmek için kullanılan ölçü birimidir.

Ah olarak yazılan Amper-saat değeri, C20 tipi bir aküde 20 saatlik bir süre boyunca akünüzden eşit şekilde boşaldığında ne kadar amper bulunduğunu size söyleyecektir. Uygulamaya bağlı olarak daha kısa veya daha uzun zaman değişkenleri kullanılabilmesine rağmen, aküler için standart zaman uzunluğu yirmi saat olmakla birlikte C-5, C-10 gibi farklı tipleri de mevcuttur.

Deep Cycle Jel Akü Bileşenleri

Akü teknolojisi son 100 yılda çok fazla değişmedi. Standart yapım yöntemi, kurşun plakalarının sülfürik asit içinde batırılmasından oluşur.

Pozitif yüklü kurşun plaka ile negatif yüklü asit arasındaki kimyasal reaksiyon, bataryanın elektrik depolamasını ve “vermesini” sağlar.

deepcycle akü yapısıKurşun plakanın kalınlığı, “Pozitif Şebeke Korozyonu” adı verilen bir faktör nedeniyle akünün ömrü ile yakından ilişkilidir. Pozitif elektrot plakası zamanla yavaş yavaş aşınır. Deep cycle jel akü daha kalın plakalar kullanılır.

Bu genellikle daha uzun akü ömrü anlamına gelir. Plaka kalınlığı daha uzun kullanım ömrü ile ilgili tek faktör olmasa da, en kritik değişkendir.

Bu nedenle piyasa da jel akü olarak satılan gerçek derin döngü akülere kıyasla çok ucuz olan aküler bu plaka özelliğini taşımadığı için bir çok kullanıcıyı aldatmaktadır.

Deep Cycle Jel Akü Ömrü Ne Kadardır?

Ömrü, deep cycle akülerinizin  bitmeden önce ne kadar kullanıldığını ifade eder. Doğru kullanım ile akünüzün yaşam süresini bir dereceye kadar kontrol edebilirsiniz. Aküleri şarj ederken ve boşaltırken meydana gelen çoğu enerji kaybı, sonunda ısı olarak boşa harcanan iç dirence bağlıdır.

Yenilenebilir enerji uygulamalarında kullanılan deep cycle aküler, uygun bakım ile yıllarca güvenilir performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. Tıpkı araç motorunuzun bakımınızla ömrünü uzatabileceğiniz gibi, solar akülerinizin de sağlığı ne kadar iyi izlediğinizle çok alakalıdır.

Erken akü arızasının en yaygın nedenleri, ısı veya aşırı şarj nedeniyle elektrolit kaybı, düşük şarj, aşırı titreşim, donma veya aşırı yüksek sıcaklıklar ve her gün akünün dibine kadar kullanılmasıdır.

gunes enerjisi jel akü kullanımı

Solar Batarya Şarjı

Akü şarj etmenin üç temel aşaması vardır: Bulk, Absorption ve Float. Bu terimler, şarjın her aşamasında yer alan farklı voltaj ve akım değişkenlerini gösterir. Solar akü için doğru şarj edilmesi ömrünü çok fazla değiştiren faktörlerdendir.

Bulk Şarj

Sürecin ilk aşamasında, akü voltaj yaklaşık yüzde 80-90’a kadar tam şarj seviyesine gelene kadar aküye kabul edecekleri maksimum güvenli hızda şarj edilir.

Absorption Şarjı

İkinci aşamada, voltaj zirve yapar ve stabilize olur ve iç direnç arttıkça akım azalmaya başlar. Şarj kontrol cihazı bu aşamada maksimum voltaj verir.

Float Şarjı

Buna damlama şarjı veya bakım şarjı da denebilir. Bu aşamada, gazlanmayı azaltmak ve akü ömrünü uzatmak için voltaj daha düşük seviyelere düşürülür. Bu aşamanın temel amacı, akünün şarjını kontrollü bir şekilde sürdürmektir. Darbe Genişliği Modülasyonunda (PWM) şarj cihazı, voltajda küçük düşüşler algıladığında küçük, kısa şarj döngüleri veya “darbeler” gönderir.

Batarya Şarj Durumunun Belirlenmesi

Her biri kendi doğruluk düzeyine sahip olan bir akünün şarj durumunu belirlemenin birkaç yolu vardır. Bir bataryayı ölçmenin bir yolu statik voltajını ölçmek ve standart bir grafikle karşılaştırmaktır. Bu en az doğru yöntemdir, ancak yalnızca multimetre adı verilen ucuz bir dijital metre ile ölçüm yapılabilir.

Bataryayı ölçmenin başka bir yöntemi, sülfürik asit elektrolitinin yoğunluğunu veya özgül ağırlığını ölçmeyi içerir. Bu en doğru testtir, ancak yalnızca sulu aküler için geçerlidir.

Bu yöntem, bir akü hidrometresi ile hücrenin elektrolit yoğunluğunun ölçülmesini içerir. Akü boşaldığında elektrolit yoğunluğu daha düşüktür ve hücreler şarj edilirken daha yüksektir. Akünün kimyasal reaksiyonları, elektrolitin yoğunluğunu, hücrenin şarj durumunu iyi bir şekilde gösterecek kadar tahmin edilebilir olan sabit bir oranda etkiler.

Bir amper-saat metre kullanarak, akünün şarj durumunun doğru bir göstergesi de elde edilebilir. Amper-metre sayaçlar aküye giren ve çıkan tüm gücün zamanla kaydını tutar ve şarj durumu debi oranlarını karşılaştırarak belirlenir.

Amper-Saat nedir?

Tüm deep cycle akü kapasitesi amp-saat olarak sınıflandırılır. Amper-saat, zamana göre standart bir deşarj ölçüm akımını tanımlamak için kullanılan terimdir. Amper ve saat çarpılarak hesaplanır.

Çoğu üretici için genel kabul gören değerlendirme süresi 20 saattir. Bu, akünün nominal amperi 10.5 volta düşene veya tamamen ölünceye kadar yaklaşık 20 saat sağlayacağı anlamına gelir. Bazı akü üreticileri, daha iyi görünmelerini sağlamak için standart olarak 100 saat kullanacak, ancak uzun vadeli yedekleme hesaplamalarında yararlı olabilir.

Cycle Time (Döngü Sayısı)

Döngü Ömrü

Kurşun asit aküler, geri dönüşümlü bir kimyasal reaksiyon kullanarak elektriği depolayacak ve verecek şekilde tasarlanmıştır. Akü dilinde, akünüzü deşarj edip aynı seviyeye geri şarj ettiğinizde akü üzerinde bir döngü oluşur. Bir jel akü ne kadar deşarj edileceği (depth of discharge) dejarj derinliği  (DOD) olarak adlandırılır ve % ile ifade edilir, %80 DOD gibi bunun anlamı jel akünün %80 kapasitesini kaç defa doldur boşalt yapabileceğinizi ifade eder. Eğer bir jel akü için %80 DOD değerinde 500 döngü sayısı ömür veriliyorsa siz bunu her gün bir defa kullanırsanız 500 gün ömrü olacaktır. günde 2 defa doldurup boşaltırsak bu ömür 250 gündür. Bu nedenle jel aküde ömür kullanıcının akü seçimiyle doğrudan orantılıdır.

Start-Stop Aküler

sulu aküOtomotiv marş aküleri, Start-Stop akülerinin (SLI) çok kısa sürede yüksek miktarda akım üretecek şekilde tasarlandıkları için kısa veya “sığ” bir deşarj derinliği vardır. Bu akülerin bir solar sistemde kullanılması tavsiye edilmez, çünkü uzun süreli kullanım için gerekli olan derin döngülerden dolayı jel akülere oranla çok hızlı bozulacaktır.

Deep Cycle Jel Akü Nedir?

Deep cycle jel akü, daha ince SLI muadillerine göre daha az toplam yüzey alanına sahip daha kalın kurşun plakalarla tasarlanmıştır. Kimyasal reaksiyonlar için yüzey alanının azalmış olması nedeniyle, derin devirli aküler SLI tipi akülerden daha az akım üretir, ancak bu düşük akımı daha uzun süre üretir.

Deep cycle jel aküler modele bağlı olarak yüzde 80’e kadar DOD deşarj edilebilir. Ancak akü ömrünü uzatmak için, üreticiler deep cycle akülerin yüzde 50 DOD’a kadar boşalmasını öneriyor.

Çevresel faktörler

Neyse ki, bir bataryaya girenlerin çoğu geri dönüştürülebilir. Araçlarda kullanılan kurşun-asit akülerin% 95’inden fazlası başka bir aküye geri dönüştürülür. Avrupa, marş akülerinin yaklaşık% 100’ünü geri dönüştürerek verimlilikte öncülük ediyor.

Derin Döngü Akülerinizin Bakımı ve İzlenmesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, güneş enerjisinde kullanılan bir akünün ömrünü uzatmak için doğru bakım önemlidir.

Örneğin, sulu solar akülerinin elektrolit seviyelerinin dolu olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. sulu akülerin içindeki kimyasal reaksiyon, su molekülleri hidrojen ve oksijene bölündüğü için gazları serbest bırakır. Bu da suyu tüketir ve düzenli olarak su ilavesi ihtiyacını yaratır. Akülerde sadece damıtılmış su kullanılmalı ve asla herhangi bir asit çözeltisi eklememelisiniz.

Jel Akü Bakımı

Deep Cycle jel akü bakımı, önemli bağlantılarda bakım da içermelidir. Aküden aküye, şarj ve yük devrelerine olan bağlantılar daima temiz tutulmalı ve korozyondan arındırılmalıdır. Elektrolit den gaz cıkışı olduğunda bu kabarcıkları asit sisi oluştuğundan kutupbaşları üzerine korozyon oluşur.

Korozyon birikimi, büyük ölçüde elektriksel direnç oluşturacak ve sonuçta akü ömrünün kısalmasına (istenmeyen arızalara neden olacak) katkıda bulunacaktır. kutupbaşlarını temizlemenin iyi bir yolu, bunları bir soda tozu çözeltisiyle düzenli olarak temizlemektir.

Solar Akü  Türlerini Anlayalım

solar aküler“Deep Cycle jel akü nedir” sorusunu sormanın ötesinde, piyasadaki çeşitli seçenekleri anlamak önemlidir.

Güneş enerjisi sistemlerinde yaygın olarak kullanılan üç ana akü türü vardır. Her akü tipinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Kurşun asit ile lityum iyon akülerin karşılaştırması ve AGM akü ile kurşun asit akü arasındaki farklar, bir solar akü planlamasının  önemli bir parçasıdır.

Sulu Aküler

Sulu aküler güneş enerjisi uygulamalarında en uygun maliyetli ve en yaygın kullanılan akülerdir. Düzenli bakım gerektirirler ve havalandırmalı bir yerde kullanılmaları gerekir. Doğru bakımla, yenilenebilir enerji uygulamaları için son derece uygundur.

Kuru Aküler (AGM Akü)

Kuru aküler, Jel Hücre ve Absorbed Glass Mat (AGM) tipi olmak üzere iki çeşittir. Jel hücre, elektrolit çözeltisinde jel dir, havalandırma ve dökülme ile ilgili bazı sorunları ortadan kaldıran bir silika katkı maddesi kullanır. Seperatörler, cam elyafı yapısındadır. Akümülatör hücrelerine doldurulan sıvı elektrolit, plakalarla sıkı temasta olan bu seperatörler (AGM) tarafından tamamen emilir.

Bu aküler, neredeyse hiç bakım gerektirmeyecek şekilde kapatılmıştır. Düzenli bakımın zor olduğu uzak uygulamalar veya havalandırmanın sorun olduğu kapalı yerler için daha uygundurlar.

Sulu (Kurşun Asit)

Sulu (Kurşun Asit) aküler en yaygın kullanılan akülerdir ve güneş enerjisi sistemlerinde en uzun sicile sahiptir. Genellikle diğer seçeneklerin en uzun ömrü ve amp-saat başına en düşük maliyete sahiptirler. Dezavantajı, su eksiltesi, ücretleri eşitleme ve terminalleri temiz tutma şeklinde düzenli bakım gerektirmesidir.

Jelleşmiş Elektrolit Aküler

Bakımsız jel akü, elektrolit çözeltisini sertleştirmek veya “jelleştirmek” için silika kullanır, bu da gazları ve hücrenin uçuculuğunu büyük ölçüde azaltır. Tüm maddeler genişlediğinden ve ısı ile büzüldüğünden, aküler gerçekten mühürlenmez, ancak “valf düzenlidir”. Bu, küçük bir valfin hafif pozitif basıncı koruduğu anlamına gelir.

AGM aküleri yavaşça jel teknolojisini aşamalı olarak kaldırmaktadır, ancak yine de jel hücreleri için birçok uygulama vardır. Jel hücrelerini şarj etmek için şarj gerilimi genellikle diğer kurşun asitli akülerden daha düşüktür ve daha düşük bir hızda şarj edilmelidir. Çok hızlı şarj edildiklerinde, plakalarda gaz cepleri oluşacak ve jelleşmiş elektroliti plakadan uzağa zorlayacak, gaz akünün tepesine ulaşana ve elektrolit ile birleşene kadar kapasiteyi azaltacaktır.

Asit Emdirilmiş Cam Elyaf (AGM)

Agm YapısıBir AGM aküsü (Seperatörler, cam elyafı yapısındadır), elektrolitin plakaları serbestçe basmak yerine cam elyaf yapısında tutulduğu bir valf ayarlı kurşun asit aküsü (VLRA) sınıfıdır. Bu tip bir akü oluşturmak, çok ince cam elyafları bir yapı içine dokunarak elde edilir. Bu, sonuçta yüzey alanını, hücrenin ömrü boyunca yeterli elektrolit tutacak kadar arttırır.

Deep cycle bir AGM akü kullanmanın birçok avantajı vardır, ancak bu aküler genellikle sulu hücre karşılıklarına göre iki kat daha pahalıdır. Artı tarafta, bu hücreler, daha yüksek güç yoğunlukları nedeniyle benzer boyutta sulu bir akünün amp saat kapasitesinin yaklaşık 1,5 katını tutabilir.

Verimliliğini artıran bir başka faktör, AGM hücrelerinde kullanılan daha yüksek kurşun saflığıdır. Düşük iç dirençleri, diğer tiplerden çok daha hızlı şarj ve deşarj olmalarını sağlar.

AGM hücreleri daha soğuk sıcaklıklarda iyi çalışır ve titreşime karşı oldukça dirençlidir. AGM hücrelerini sulu muadillerine göre birçok avantajı vardır.

lityum-iyon-akü

Lityum-İyon

Sahaya nispeten yeni gelen, lityum-iyon (veya li-iyon) aküler ilk olarak 1970’lerde geliştirildi. Tüketici dünyasında giderek yaygınlaşarak cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici elektroniği alanında her zaman yaygınlaşıyorlar.

Son zamanlarda, Tesla Powerwall ev yedek güç sistemleri gibi yenilenebilir enerji alanında bir giriş yapmaya başladılar. Şimdi, güneş ekipmanlarınız için bir lityum-iyon derin devirli akü satın alabilirsiniz. Tüm kurşun-asit asit akülerle karşılaştırıldığında, lityum-iyon:

Belirli bir kapasite için fiziksel olarak daha küçük ve daha hafiftir

Daha büyük deşarj derinliği ve daha az kendi kendine deşarj da dahil olmak üzere daha iyi performans özellikleri gösterir.

Düzgün boyutlandırılır ve yönetilirse, daha fazla şarj döngüsünde hayatta kalabilir (yani daha uzun bir ömre sahip olabilir)

Daha az kullanıcı bakımı gerektirir.

Lityum-İyon aküler jel akülere göre bir çok avantaja sahip olmakla birlikte jel aküler piyasadaki yaygınlığı ve fiyat performans odaklı bakıldığında günümüzde çok daha fazla tercih edilmektedir.

Peki Dezavantajları Nelerdir?

Temelde, fiyat. Kurşun-asit bataryalar, ev tipi yedek güç için çok yaygın olarak kullanılmaktadır ve birçok farklı satıcı tarafından üretilmektedir. Lityum iyon henüz aynı pazara sahip değildir ve denenmiş ve doğrulanmış kurşun aside kıyasla nispeten pahalıdır.

Tesla’nın yeni “gigafactories” nde olduğu gibi lityum-iyon üretimi arttıkça, artan rekabet fiyatı düşürmelidir. Ancak 2015 itibariyle:

Normal (mühürsüz) kurşun-asit akülerle karşılaştırıldığında, li-ion daha pahalıdır.

Sızdırmaz kurşun-asit akülerle karşılaştırıldığında, li-ion daha pahalı (yani ilk satın alımda) ancak daha uzun ömürlü olması nedeniyle ömrü boyunca karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, özellikler ortam sıcaklıkları gibi çevresel koşullara bağlıdır.

solar-akü-çeşitleri

Güneş Akü Pazarında Gelecek Trendleri

Dünya çapındaki şirketler, fotovoltaik sistemler için daha uygun aküler geliştirerek güneş sistemleri için artan küresel pazara hızla uyum sağlıyor. Gelecekte, lityum iyon ve Nikel metal hidriddeki yeni teknolojiler gelişmeye devam ettikçe, kurşun-asit akülerin tükenmesi muhtemeldir. Fakat ekonomik faktörler ve yaygın uygulama alanlarında şarj kontrol cihazı inverter gibi ekipmanların jel aküler için belirlenen karakteristiklere göre tasarlandığı göz önüne alınırsa uzun süre geçerliliğini koruyacaktır.

Kurşun-asit aküler neredeyse her arabanın kaputu altında olduğu için kurşun-asit teknolojisinde ilerlemeler devam etmektedir. Kurşun asit teknolojisindeki yeni gelişmeler genellikle otomobil endüstrisinden kaynaklanır. Yeni sensörler ve iyileştirilmiş malzemeler akülerin daha uzun kullanım ömrü elde etmesine yardımcı olduğundan verimlilik değerleri sürekli yükseliyor.

Jel Akü Kullanım Alanları

Enerji depolama sistemlerinde jel akülerin kullanım temel kullanım alanları şunlardır.

  • Bağ Evi Güneş Enerji Sistemleri
  • Dağ Evi Güneş Enerji Sistemleri
  • Yayla Evi Güneş Enerji Sistemleri
  • Kamp / Karavan Güneş Enerji Sistemleri
  • Tekne Güneş Enerji Sistemleri
  • Arıcılık

Jel Akü Fiyatları

Jel akü fiyatları, kalitesi, menşei, çevrim ömrü gibi parametrelere göre farklılık göstermektedir. Güneş enerji sistemleri için en önemli ekipmanlardan biri olması sebebi ile seçim yaparken fiyat – performans odaklı yaklaşmak son derece önemlidir.

Güneş Enerji sisteminiz için en doğru akü seçimi için uzman ekibimiz ile 0541 358 88 24 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Size en uygun jel akü fiyatını öğrenmek ve satın almak için:

https://mitasun.com/urun-kategori/akuler/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Jel Akü

Neden Mitasun?

Mitasun Solar olarak 10 yıllık sektör tecrübemiz ve konusunda uzmanlaşmış kadromuz ile güneş enerjisi konusunda akla gelen ilk firmalardan birisiyiz. Güven ve kalite odaklı çalışarak bu günlere değerli müşterilerimiz sayesinde geldik ve bu güveni zedelemeye niyetimiz yok.

Sitemizin referanslar sayfasından yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Avantajlarımız

  • Satışını yaptığımız tüm ürünler 2 yıl garantilidir.
  • Tüm servis ve kurulum hizmetlerini kendi teknik personelimiz ile yapıyoruz.
  • Uygun ödeme şartları ile bütçenizi zorlamıyoruz.
  • Kurulum dahil tüm işlerimizde yerinde servis dahil 2 yıl garanti veriyoruz.
Tüm ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle 0541 358 88 24 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Sosyal medyada bizi takip ederek her zaman güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızı izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Polat Çakır

2010 yılından bu yana güneş enerji sektöründe faaliyet göstermekteyim. Güneş Paneli üretimi, projelendirme, uygulama ve servis konularında 10 yıllık tecrübeyi sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı